Blog

Wizja, misja i cele strategiczne

« wróć

Czy wizja, misja i cele strategiczne mają znaczenie?

Wierzcie lub nie, ale jest wiele organizacji, zarówno małych jak i dużych przedsiębiorstw, które działają nie mając wizji, misji i celów strategicznych, czy to ważne?

Z naszego punktu widzenia bardzo ważne i niejednokrotnie przekonałam się, ze działanie bez wyznaczonego kierunku może doprowadzić do spowolnienia naszego rozwoju, a nawet doprowadzić do destrukcji biznesowej. Oczywiście można działać bez wizji i celów przez jakiś czas.

Obecnie działamy w organizacji, która kilka lat temu stanęła w obliczu wielu wyzwań biznesowych, gdy główny akcjonariusz postanowił pozbyć się części firmy. Mając nowych właścicieli, którzy świetnie znali branżę, firma zaczęła się rozwijać i podwajać swoje obrody, stanęła u progu dynamicznego wzrostu, biorąc wszystko co przynosiło jakiekolwiek zamówienia i potencjalne zyski. W pewnym momencie jednak przestała za tym wzrostem nadążać. Dlaczego? To bardzo proste.

Nie miała jasnej wizji swojego rozwoju, targowanych Klientów i celów strategicznych, które mogłyby być realizowane przez managerów. Nie miała też silnej kadry managerskiej, która byłaby w stanie przez ten wzrost przejść i dalej go rozwijać.

Pojawiały się zlecenia, które godziły w efektywność produkcji, wydajność całej organizacji. Wkradł się chaos, trudności z utrzymaniem i zatrudnianiem pracowników. Pojawiły się pierwsze problemy u Klientów, nieterminowo wykonywane zlecenia, brak mocy produkcyjnych. Klienci byli niezadowoleni, a organizacja zamiast podążać systematyczną ścieżka rozwoju zaczęła po prostu „gasić pożary”. Na przykładzie tej organizacji jasno widać zaniedbania w opracowaniu wizji, planów rozwoju i strategii biznesowej, gdzie znów biznes mocno wpływa na operację i vice versa.

Bez wizji, misji i celów, które możemy realizować trudno być efektywnym operacyjnie, bez efektywnej operacji nie będziemy sprawni biznesowo, a tym bardziej finansowo. Podsumowując strategia biznesowa i operacyjna musi iść w parze.

Zapraszamy zatem do współpracy wszystkich tych, którzy chcą łączyć biznes i operację, by osiągać coraz lepsze wyniki finansowe i budować swoją przewagę konkurencyjną.

Masz pytania? Napisz do nas

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane